Střešní okna

 
Pokud stavíme nebo rekonstruujeme dům či půdní byt bude pro nás další významnou položkou částka za střešní okna. Proto je dobré si ujasnit, co od střešních oken očekáváme, jaké jsou možnosti na trhu a také vybrat tu správnou firmu a značku.

Jaká mají být střešní okna

 
Určitě se všichni shodneme na tom, že je důležité, aby se střešní okna snadno používala, zároveň byla funkční a bezpečná a v neposlední řadě také aby byla estetická. Je nutné zajistit, aby střešní okna umožňovala dostatečný přísun přirozeného světla do místnosti, ale také zároveň zajistila i dostatečný přísun čerstvého vzduchu bez zbytečných tepelných ztrát. Často můžeme být svědky uhemovaných oken, kde není možnost mikroventilace a sražený vzduch pak vytváří mapy plísní v rozích místností nebo na stěně přímo pod střešním oknem.
 

Typy ptřešních oken

 
Střešní okna se vyrábějí v různých variantách a k dispozici je široký sortiment, střešní okna mohou být kyvná, výklopně-kyvná, dále střešní okna se zvýšenou osou otáčení, panoramatická, energeticky úsporná nebo například střešní okna odolná proti vlhkosti.
 

Doplňky

 
Funkci střešních oken lze dále zdokonalit přidáním mnoha zajímavých doplňků ať už vnějších nebo vnitřních, např. rolety vnitřní a předokenní, žaluzie, vnější markýzy nebo sítě proti hmyzu. Ovládání střešních oken může být manuální, ale také elektrické nebo dokonce automatické s možností předvolby.

 


Na trhu je mnoho výrobců, kteří nabízejí střešní okna různých kvalit i cenových relací. Čas věnovaný správnému výběru firmy a značky střešních oken se vždy nakonec vyplatí.